Yüzünüzü Tıraş Etmek İçin Kullanabileceğiniz Tıraş Bıcağı Çeşitlerinin Artıları Ve Eksileri

Tamamen traş olmuş bir yüz, iyi bakım alışkanlıklarının ve profesyonel bir tutumun göstergesidir. Yüzünüzü tıraş etmenin en iyi yolunu bulana kadar farklı tıraş bıçağı türlerini kullanmak ve saatler süren çalışmalarla uğraşmak zamanınızı alabilir.

1 – Tek Kullanımlık Tıraş Bıçağı

Bu tıraş bıçakları bir veya iki tıraştan sonra atılmak üzere tasarlanmıştır. Plastik sap tıraş başlığına kalıcı olarak tutturulmuştur.

Artıları: Tek kullanımlık tıraş bıçakları ucuzdur ve on ile yirmi arasında paket halinde satılır.

Acil bir durumda kamp veya seyahat için idealdir. Tek kullanımlık bir tıraş bıçağının rahatlığı, seyahat çantanızda daha az taşıma anlamına gelir.

Eksileri: Rahat kulpları vardır, ancak tıraş bıçağının hafifliği kavrama üzerinde daha fazla baskı uygular. Rahat bir tıraş için doğru baskıyı elde etmek bir zorluk haline geldiğinden rahatsızlığa katkıda bulunur.

Bıçaklar dayanıksız çelikten yapılmıştır ve sadece birkaç tıraş için keskin kalır. Esnek olmayan tıraş başlığı ve düşük kaliteli bıçaklar, düzensiz tıraş sağlar ve yüzünüzde batık kıllara neden olur.

2 – Kartuşlu Tıraş Bıçakları

Gillette Mach 3 en popüler kartuşlu tıraş bıçağıdır. Bunların kullanımı kolaydır. Kartuşlu tıraş bıçağı yüzünüzün şeklini takip etmesini sağlayan esnek bir merkeze sahip plastik veya metal bir saptan oluşur. Değiştirilebilir kartuşlar altı adede kadar paslanmaz çelik bıçak içerir.

Artıları: Kartuşun tamamı gerektiği gibi değiştirilir. Her kartuş 3-4 tıraş için etkilidir. Ayrıca kullanımı en güvenli olanlardır. İyi bir tıraş yaklaşık on dakika sürer ve tıraş sırasında kazara kesme tehlikesi yoktur.

Eksileri: Bıçak sakaldan geçerken saç kökleri bıçaklar arasında sıkışır. Bu da tıraş tahrişine ve batık kıllara neden olur. Ayrıca tek kullanımlı tıraş bıçaklarına göre fiyat olarak oldukça pahalıdır.

3 – Düz Tıraş Bıçağı

Düz tıraş bıçağı sapın içine katlanan keskin bir bıçaktan oluşur. Kalıcı bıçak sertleştirilmiş çelikten yapılmıştır. Bıçağın sapı ahşap, metal veya plastikten yapılmıştır.

Artıları: Bıçağın keskin kenarları en yakın tıraşı sağlar. Düz bir ustura tıraş bıçağı yüzünüzü tıraş etmenin en uygun maliyetli yöntemidir.

Eksileri: Eğer çok dikkatli olmazsanız tıraş bıçağı yüzünüzde ciddi bir yaralanmaya neden olabilir.

Düz bir ustura ile tıraş işlemini yapmak çok fazla pratik, beceri, zaman ve bakım gerekir.