Yaprak Jilet Kullanımı

 

Günümüzde jilet bıçakları genel olarak oynar başlıklı ve saplı olarak üretilmektedir. Fakat oynar başlıklı jiletler dışında hala klasik tarzda olan yaprak jilet ürünleri de hala çok fazla tercih edilmektedir. Kuaförler veya berberler de ustura isimli tıraş araçlarında kullanılan bu jiletleri ürün performansı sebebiyle hala tercih etmektedirler.

 

 Yaprak Jiletler

 

Bu jiletler çelik ve paslanmaz malzemelerden üretilen ürünlerdir. Bu sebeple uzun yıllar bozulmaz ve körelmezler. Ayrıca uzun zaman boyunca paslanmadan saklanabilirler. Bu ürünler genel olarak paketler halinde satılmaktadırlar. Genellikle 10’lu paket halinde satılırlar. Bu jiletler elastiki özelliğe sahiplerdir. Bunun sebebi çelik malzemelerden üretilmiş olmalarıdır.

 

Tıraş esnasında kırılma veya çatlama yapmazlar. Ustura cihazları da kullanırken ilk olarak ortadan ikiye ayırmak gerekmektedir. Bu ayırma işlemi az bir kuvvetle gerçekleşebilir. Bu ikiye ayrılan parçalar ustura isimli aletlerde kullanılabilirler. Bu sayede 10’lu olarak satılan paketlerdeki jiletleri 20 tıraşta kullanmak mümkündür.

 

Yaprak jiletler usturalara takılıp kullanılır. Bunun dışında bu jiletlerle tıraş olabilmek için üretilmiş tıraş bıçakları da bulunmaktadır. Bu tıraş bıçakları jilet ile uyumlu olarak üretilmektedir. Ayrıca bu jiletler çift taraflı tıraş olabilme imkanı da sunmaktadır. Bunun dışında her iki tarafını da kırmasan tek parça halinde de kullanılabilir.

 

 Yaprak Jilet Kullanımı

 

Çift taraflı tıraşa imkan sunması için üretilmiş bu jiletler jiletin takılan kısmında vidalı olarak üretilmişlerdir. Bu vidalı kısım açılır ve yaprak jilet içine yerleştirilir. Böylece kullanıma hazır hale gelirler. Bu jiletler sorunsuz olarak yerleştirilir ise tıraş da sorunsuz olarak yapılabilir.

 

Tıraş Olunurken Nelere Dikkat Edilmelidir?

 

– Tıraştan önce yüz suyla yıkanmalıdır.

– Yıkandıktan sonra jel ya da köpük mutlaka kullanılmalıdır. Dairesel olarak yüze yayılmalıdır. Kullanılmaz ise tıraş bıçakları cildi tahriş edebilir veya kesilmesine sebep olabilir.

– Tıraş olunmaya başlandığı zaman yüzü bölümlere ayırarak tıraş olunmalıdır. Böylelikle hem hızlı hem de kaliteli bir tıraş süreci yaşanır.

– Tüm yüz aynı yöne doğru tıraş edilmemelidir.

– Tıraş bittikten sonra sıcak su ile yüz yıkanmalıdır.

– Bunun dışında çene, gırtlak kısmı ve burun altı tıraşı yapılırken dikkatli olunmalıdır.