Tıraşta Kolaylık ve Sağlık

Gerek kamu kesimi, gerekse özel sektörde çalışan olsun, her erkek, sabah kalkar kalkmaz zorunluluğa dönüşen, tıraş olma kabusunu hayatı boyunca taşır.

 

Tıraş makinesi kullanan erkekler hem zaman açısından hem de pratik olduğundan bu aletleri kullanıp, güne başlamayı tercih eder. Jilet kadar özen ve itina gerektirmeden temiz bir cilde kavuşmanın rahatlığıyla güne başlayıp, çevresinde de daha saygın bir itibar bırakır. Çoğunlukla zorunluluk olan tıraş olma kabusu, erkeklerde yanlış jilet seçimi sonucu cildinde oluşabilecek tahrişlere, hasara sebep olurken, tıraş makinesi kullanım kolaylığı getirdiğinden, fazla deformasyona sebep olmaz.

 

Yüzdeki bıyık ve şekilli sakal olayı olmayan erkekler için, tıraş makinesi kullanmak daha rahattır. Hafta sonları ya da izinli bir günde berberde yapılan ustura tıraşı ile görsel bütünlüğü koruyabilirler. Sağlık açısından ortak kullanım alanı oluşturan yerlerde aynı ürünü başkalarının da kullanması, son derece yanlış ve tehlikeli olabilir. Kişiye özel olmasında fayda sağlayacağı gibi, yaralanma durumunda uygun bir tedavi seçilmesi de son derece önemlidir.

Önemsenmeyen basit yaralanmalar ciddi sorunlar doğurabilmekte, örneklerine rastlanmaktadır.

 

Tıraş makinesi kullanıp onun da temizliği sık sık yapılmalı, içinde birikecek sakal, kıl gibi atıklar hijyen kurallarına uygun hale getirilmelidir. İşe geç kaldığını düşünerek, evden hızlı çıkan birinin makineyi yanına alıp, mesaiye başlaması, zaman kaybettirmeyeceği gibi taşıması da rahatsız etmeyecek, cepte bile taşınacak boyuttadır. Farklı model ve bıçak gücü olmalarından dolayı, şarjlı ya da elektrikli modelleri mevcuttur.

 

İş hayatında, özel günlerde, tatilde, ihtiyaç duyulan her alanda yanında bulundurulabilecek bu aletler, kişisel bakım ürünleri içinde erkeklerin vazgeçilmezidir. Sıkı kurallar uygulayan işyerleri, günlük tıraş zorunluluğu getirse de tıraş makinesi bu zorluğun üstesinden gelir.

 

Çok amaçlı da kullanılır. İhtiyaç duyulan diğer bölgeler için uygun başlığı takıldığı takdirde, sağlıklı sonuca ulaşılabilir. Her alanda kullanımı için farklı başlık kullanılmalı, gereksiz kötü kazalara mahal verilmemelidir. Gereksiz kullanımlarda çok iyi sonuç alınmayabilir, burada firma hatası aramak yersiz olacaktır. İhtiyaç duyulan bölgelerde iyi sonuç alınıp, gerekli bakımı yapan ürünlerdir.