Tıraş Malzemeleri Ve Yöntemlerinin Geldiği Nokta

Günümüzde artık erkekler de en az kadınlar kadar kişisel bakımına özen gösteriyorlar ve cilt bakımı veya kişisel ürün kategorilerinde oldukça fazla ürünün takipçisi olarak karşımıza çıkıyorlar. Hala geleneksek tıraş bakımını tercih edenler olsa da bunun yanında elektrikli cihazları tercih edenler de yok değil. 1903 yılında Gilette’in Dünya’ya ilk tıraş makinasını tanıtmasıyla sektörün önü açıldı ve diğer markalar da bu gelişimi takip ederek peşinden geldi.

HIZ VE PRATİKLİK

Özellikle her gün mesleğinin bir getirisi olarak tıraş olmak zorunda olan beylerin dikkat ettiği birkaç önemli püf nokta var. Öncelikle tıraşın ıslak mı yoksa kuru mu olacağına karar vermesi ve hangi tıraş ürünleri tercih etmesi gerektiği belirlemesi gerekir.

TIRAŞ MALZEMELERİNİN ÇEŞİTLİLİĞİ

Tıraş; jel, köpük, tıraş kremi, tıraş sabunu gibi tıraş malzemeleri yardımı ile yapılırlar. Ardından cildinizin tahriş olmasını engellemek için iki ya da üç başlıklı tıraş bıçakları ile sakallarınızı alarak işlemi tamamlarsınız.

Cildiniz hassas ise ve her gün tıraş olmak durumunda kalıyorsanız 3 başlıklı tıraş bıçaklarını tercih etmek her zaman yararınıza olacaktır. Bir seferde daha fazla noktaya temas etmesi ve cildinize sürekli değdirmek zorunda kalmamanız açısından ön plana çıkarlar.

İYİ TIRAŞIN PÜF NOKTASI

Erkeklerin en sık tercih ettiği tıraş ürünleri, cildin tahriş olmasını önlemeye yardımcı olanlardır. Bu malzemelerin yanında yüzü nemlendirmek, cildi kir ve yağ dokularından arındırarak yıkamak ya da duş alırken sakalların yumuşamasını sağladıktan sonra tıraş olmak gibi püf noktaları vardır.

Güzel bir tıraş deneyiminin anahtarları, tıraş köpüğü ya da tıraş jeli ile yüzü iyice köpürttükten sonra jillet işlemi ile sakalları nazikçe temizlemektir. Jilet başlığında biriken sakalları suyun altında sık sık yıkayarak arındırmak elzemdir. Jilet işlemi sırasında boylu boyunca değil, kısa ve net hareketlerle kesik kesik tıraş olmak sakallarınızı daha iyi alabilmenize olanak sağlayacaktır.

İSTER ÇIKIŞ YÖNÜNDE, İSTER TERS YÖNDE

Günümüzde tek kullanımlık tıraş bıçakları olabildiği gibi, birkaç kullanımlık tıraş bıçakları da vardır. Günümüz teknolojisince, artık sadece kılın çıkış yönüne göre değil tersi yönünde de alma işlemi uygulayarak rahatça tıraş olmanın keyfine varabilirsiniz.