Tıraş Makinesinin Günümüzdeki Yeri Ve Kullanımı

Ergenlik dönemi sonrasında vücudunuzun birçok yerinde değişiklik meydana gelir. Genlere, etnik kökene ve hormonlara bağlı olarak, az miktarda sakalınız olabilir veya çok gür olabilir. Bunların hepsi normaldir. Sakallarınıza şekil vermek ve tıraş olmaya başlamak istiyorsanız, nasıl güvenli bir şekilde yapılacağına dair ipuçları için okumaya devam edin.

Geleneksel Yöntem Mi Tıraş Makinesi mi?

Elektrikli tıraş makinesi genellikle pille çalışır veya şarj edilebilir şekilde olurlar. Elektrikli bir tıraş bıçağının avantajı; sadece tıraş etmekle kalmaz, aynı zamanda çiziklere ve kesiklere neden olan geleneksel yöntemden de kurtulmanıza olanak sağlar. Elektrikli bir tıraş makinesi kullanıyorsanız, tıraş kremine veya jele ihtiyacınız yoktur.

Geleneksel Yöntemi Kullanmak İsterseniz Ne Yapmanız Gerek?

Geleneksel bir tıraş bıçağı kullanırken, unutulmaması gereken en önemli şey, kesik ve çizikleri önlemek için keskin bir bıçağa ihtiyacınızın olmasıdır. Bu tür jiletle; tıraş kremi, jel ve biraz su kullanmanız gerekir.

Tıraş İçin Nelere İhtiyaç Var?

Ustura, geleneksel tıraş bıçağı ya da elektrikli tıraş makinası arasında kararınızı verdiyseniz, yönteminize göre gerekli olacaklar şunlardır.

Tıraş kremi veya jeli: Geleneksel bir ustura ile tıraş olmayı planlıyorsanız, tıraş kremi veya jele ihtiyacınız olacaktır. Bazıları bir kremin daha kalın kıvamını tercih ederken, bazıları bir jelin köpüğünü tercih eder. Kendiniz için en iyisini bulmak biraz zaman alabilir.

Tıraş Sonrası: Tıraş sonrası amaç, cildinizi yatıştırmak ve nemlendirmektir çünkü tıraş doğal yağları yüzünüzden uzaklaştırır. Tıraş sonrası ürünlerde, jeller ve losyonlar konusunda en sevdiğiniz türü seçmek size bağlıdır. Ambalajlarını muhakkak okuyarak alın. Alkol veya mentol içeren tıraş sonrası tıraşlardan kaçının, çünkü tahrişe neden olarak cildinizi yakabilirler.

Ciltte Akne ya da Yara Varsa Nasıl Tıraş Olunur?

Mümkünse, cildiniz iyileşene kadar birkaç gün boyunca tıraşa ara verin. Daha fazla tahrişten kaçınmak için yüzünüzün akne eğilimli bölgelerini tıraş etmekten kaçınmak en iyisidir. Yarayı ya da akneyi tıraş etmek, çiziklere, kesiklere ve daha fazla tahrişe neden olur. Bu durumların enfeksiyonlara neden olabileceği unutulmamalıdır. Yine de sakallarınız sizi çok rahatsız ediyorsa, tıraş etmek yerine düzeltmek için elektrikli bir tıraş bıçağı kullanmayı deneyebilirsiniz.