Tıraş Makinesi Nasıl Temizlenir ?

Kullanım sıklığına, süresine ve verilen özene göre değişmekle birlikte tıraş makineleri içinde var olan kıl haznesi ile tıraş üniteleri kıl, ölü deri, tozlar gibi yabancı maddeler nedeni ile dolar ve kirlenir. Bu yüzden satın alınan tıraş makineleri çok iyi araştırılıp seçilmelidir ve alınan makinenin uzun ömürlü, verimli kullanımını ve iyi performansı sağlamak için mutlaka alınan tıraş makinesi her kullanım sonrasında zaman ayrılarak temizlenmeli ve özenle kutusuna kaldırılmalıdır.

Tıraş Makinesi Temizleme Yöntemleri

Günümüzde erkekler tarafından satın alınan ve kullanılan tıraş makineleri marka ve modeline göre değişmekle birlikte genelde tıraş makinesi setinin içinden çıkan fırça ya da su ile temizlenmektedir. Ayrıca gelişen teknoloji sayesinde nadiren bazı markaların ürettiği fiyatı hatırı sayılır olan tıraş makineleri kendi kendini temizleme özelliğine sahiptir. Bu özellik kişilerin dikkatini çekmektedir.

Su İle Tıraş Makinesi Temizleme

Kullanılan tıraş makinelerinden bazıları su ile temizlenen bir yapıda üretilmiştir. Bu tip makineler de temizlik öncesinde cihazın mutlaka kapalı olması gerekir ve ardından tıraş başlığını açılmalıdır. Önceden ısıtılmış ılıktan daha sıcak bir suyun altına tutularak temizleme işlemi yapılabilir. Bu makinelerde biriken ölü deri ve kılları musluk altında akan suda temizlemek gerekir. Bazı kişiler bu işlemi tam anlamı ile yapamadığı için alternatif bir öneri olarak yumuşak bir diş fırçası ile temizleme yapılabilir. Böylede tıraş makinesinin gövdesine yapışmış kıllar diş fırçası yardımı ile rahatlıkla temizleniş olur. Ayrıca tıraş makinesi başlıkları ve tıraş ünitesi seti temizlenip yıkadıktan sonra havlu ile silinebilir ya da bir bezin üstüne serilerek kurumaya bırakılabilir. Bu yapılan işlemler sonunda tıraş makinesindeki fazla suyu sallayarak akıtılır ve temizleme işlemi sona ermiş olur.

Saç Tıraş Makinelerini Temizleme

Yukarıda su ile temizleme bölümünde açıklanan tıraş makinesi temizleme uygulaması genellikle saç tıraş makinesi içinde geçerlidir. Ayrıca saç ve sakal için kullanılan tıraş makineleri üreticilerinin bir kısmı özel olarak tıraş makinesi temizleme spreyi de üreterek satışa ve kullanıma sunmuştur. Bu tıraş makinelerine ait hijyenik temizleme spreyleri tıraş makinesinin dezenfekte edilmesi açısından da çok kullanışlı ürünlerdir.