Tıraş Fırçası Çeşitleri ve Öneriler

Futbolda iyi bir krampon nasıl gol yolunda bize etkili oluyorsa, berberde ya da evde olsun tıraş olurken kullandığımız tıraş fırçası da o derece önemlidir. Tıraş fırçası seçerken dikkat etmemiz gereken bazı hususlar vardır. Bunların çoğu sakal tipine göre değişkenlik göstermektedir. Bunun yanında amaaan altı üstü bir fırça dediğinizi duyar gibiyiz ama bu kadar basit değil. Tıraş fırçasının yapısı, tutuş yerleri, ahşap altı ya da plastiği ve en önemlisi kılıdır. Tıraş fırçaları piyasada 3-5 TL başlayarak 700-800 USD fiyatlara kadar bulunabilmektedir.

Tıraş fırçalarının kılı bakımından çeşitleri şöyledir;

1-) At Kılı Fırçalar

2-) Domuz Kılı Fırçalar

3-) Porsuk Kılı Fırçalar

4-) Sentetik Fırçalar

1-) At Kılı Fırçalar

at kılı fırçaAt kılı fırçalar üretildiği hayvana zarar verilmeden üretilen tek tıraş fırçalarıdır. Atın yelesinde bulunan kıllardan yapıldığı için hayvan bunlardan her hangi bir zarar görmemektedir. At kılı fırçalar eskiden çok tercih edilse de şu an piyasada çok bulunan ve tercih edilen bir tıraş fırçası kılı değildir. 1920li yıllarda ve özellikle İkinci Dünya Savaşı sırasında bir çok askerin at kılı fırçalardan dolayı çeşitli hastalıklar geçirmesi, at kılı fırçaların piyasadaki hakimiyetini domuz kılı fırçaların ele geçirmesine sebep olmuştur. Yaşadığımız zamanın teknolojisi ve sterilizasyon standartları sayesinde çok kaliteli at kılı fırçalar yapılmasına rağmen yine de çok rağbet görmemektedir.

At kılı fırçayı diğer fırçalardan nasıl ayırırım diyorsanız; tip olarak genelde daha uzun olurlar ve krem rengine yakın, şampanya beyazı diyebileceğimiz renkte kıllara sahiptirler. Normal dolgunlukta ve gerginliği yüksek fırçalardır ve uzun yıllar performanslarını korurlar. At kılı fırçayla tıraş olurken daha çabuk soğuduğu farkedilebilir bir özelliğidir.

2-) Domuz Kılı Fırçalar

domuz kılı fırçadomuz kılı fırça kullanılmışDomuz haramdır biz onu tercih etmeyiz o yüzden Türkiye’de çok bulunan bir ürün değildir diye düşünsek bile bugün piyasada sentetik olmayan tıraş fırçalarının neredeyse %90ı domuz kılından üretilen fırçalardır. Domuz kılı fırçaların tercih edilmesinin birinci sebebi hem fiyat olarak porsuk kılı fırçalardan daha uygun satılması hem de bazı kişilerin geçmişten gelen alışkanlıklarla beraber domuz kılının suratta yarattığı masaj hissini beğenmesi diyebiliriz. Domuz kılı fırçaların bir özelliği de zamanla kullanıldıkça kıl uçlarının bölünmesiyle beraber daha yumuşak bir yapıya sahip olması ve köpüğün daha hacimli olmasını sağlamaktadır. Bir fırçanın domuz kılı olup olmadığını anlamak için suya tutmamız yeterlidir. Suya tuttuğumuzda domuz kılı fırça grup grup toplanacaktır.

3-) Porsuk Kılı Fırçalar

porsuk kılı tıraş fırçasıPorsuk kılı fırçalar kendi içlerinde bir kaç ayrı kategoriye ayrılır. Bunun sebebi o fırçanın hayvanın neresinden alınan kılla yapıldığıdır. Hayvanın sırtından alınan kılla yapılan fırça ile boynundan ve boğazından alınan kılla yapılan fırça arasında hem kalite bakımından hem de fiyat bakımından büyük farklar bulunmaktadır. Çok içeriğine girmeden üstün körü olarak bakacak olursak porsuk kılı fırçalar kendi arasında; Porsuğun sırt ve kuyruk kılından yapılma olanlar Pure, porsuğun yanlarından ve karnından alınan kıllarla yapılan Best, yine yanlardan ve karından alınan kılların en kalitelilerinden yapılan Super ve en kalitelisi olarak kabul edilen Silver tip tıraş fırçalarıdır. Bu fırçalar yapılırken porsuğun en yumuşak kılı olan boğazındaki kıllardan yapılmaktadır ve dar bir alan olduğu için bütün üretilen tıraş fırçalarının en fazla %10u civarı bu fırçalardan oluşur. Fiyat olarak diğer bir çok tıraş fırçasından da kat kat daha pahalıdır.

4-) Sentetik Fırçalar

zaza tıraş fırçasıSentetik tıraş fırçalarının tercih sebebi bir çok etmene bağlıdır. Bunlardan birincisi hayvan kılı kullanmak istemeyen ve hayvan sevgisinden dolayı farkındalık yaratmak isteyen insanlar. Diğerleri ise gerginliğini ve sıcak suyun etkisini daha fazla bünyesinde barındırma özelliği sayesinde size rahat ve keyifli bir tıraş sunmasıdır. Bu tarz fırçaların üretildiği madde genelde daha steril olmakla beraber anti alerjik maddelerden üretiliyor olup, insan sağlığı düşünülerek süreçleri hesaplanmıştır. Fiyat olarak hem domuz kılı fırçalardan hem de porsuk kılı fırçalardan daha uygun olup uzun süreli kullanımda da sizi kolay kolay yarı yolda bırakacak bir ürün değildir. Sentetik tıraş fırçalarında Zaza Türkiye’nin ilk tıraş bıçağı üreten markası olarak 100 yıllık tecrübesiyle müşterilerine mükemmel bir tıraş keyfi yaşamaları adına kaliteli ürünler üretmiştir. Ayrıca Wilkinson markasının tıraş fırçaları da tıraş esnasında cildinizde masaj etkisi bırakacaktır. Tıraş fırçaları ile ilgili daha detaylı bilgi almak için Tıraş Sepetim‘i ziyaret edebilirsiniz.