Tıraş Bıçağının Erkekler İçin Önemi

Günümüzde klasik tıraş bıçağı olarak ismlendirilen jiletli tıraş makinası, cilde zararsız ya da az zarar vererek oldukça temiz bir tıraş olma imkanı sağlar. Ancak tıraş tekniğini doğru uygulanırsa bu durum geçerlidir.

https://www.tirassepetim.com/tiras-bicaklari-erkek

Temiz ve Sağlıklı Bir Tıraş İçin Gerekenler

Kaliteli bir jiletli tıraş makinası (tercihen klasik tıraş bıçağı olabilir)

Tıraş köpüğü ya da tıraş sabunu

Tıraş fırçası ve tıraş kasesi

Tıraş sonrası sürülecek losyon ve nemlendirici krem

Cilt yumuşaklığı için genellikle temiz mis kokulu bir havlu kullanmak avantajınıza olabilir. Bazı kişiler, tıraş öncesinde krem ya da yağ kullanmayı tercih edebilir.

İyi Bir Tıraş İçin Uygulanacak Aşamalar Nelerdir?

Öncelikle tıraş olmadan önce kullanılacak her türlü malzeme özenle temizlenmeli ve kullanılan malzemeler kişiye özgü olmalı başka kişilerle paylaşılmamalıdır. Sonrasında deriyi ve kılları tıraş yapmaya hazırlamak ve köpük elde etmek gerekir ardından köpüğü yüze uygulama işlemine geçilir. Böylece tıraş olma işlemine başlanmış olur.

Tıraş Olurken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Tıraş olacak cilt ve kılların jilete maruz kalmaya hazırlanması gerekir. Yüz cildin hassas bir bölgesi olduğu için herhangi bir jilet ya da makine ile karşılaştığında hasar görür bu yüzden dikkat edilmelidir. İnsanların cildinin en üst tabakasında epidermis dokusu yer almaktadır ve bu dokuyu olabildiğince önceden nemlendirerek yumuşatmak gerekir. Bu sayede cilt yüzeyine keskin bir jilet temas ettiğinde yaralanmalara karşı cilt kendini korur.

Tıraş Malzemeleri Nasıl Korunur?

Öncelikle yapılması gereken çok basittir. Tıraş önemli bir konu olduğu için her zaman öncelik hijyenik olmaktadır. Nasıl korunacağına gelindiğinde tıraş bıçağının başlığı açılır. Tıraş bıçağı ile başlığı arasındaki yaprak jilet çıkarılır. Önemli tavsiye şudur ki tıraş olmadığınız zamanlarda tıraş bıçağı ile jileti tutmak gerekir. Ardından tüm metal parçalar yıkanır ve kurumaya bırakılır. Tıraş fırçasına gelince akan su altında fırça iyice durulanır. Çünkü tıraş fırçasının içine hapsolmuş sabun ya da krem kalıntıları ileriki dönemlerde kıl dökülmelerine neden olmaktadır. Bu olay pek istenilen bir şey değildir. Bu nedenle erkekler için tıraş bıçağı ve tıraş uygulaması önemlidir ve dikkat edilmelidir.