Kaliteli Tıraş Bıçağı Nasıl Olmalıdır?

Kolay bir iş gibi görünse de tıraş bıçağı seçmek ve tıraş olmak aslında zor bir süreçtir. Kılların sertliği ve kılların gömülü olduğu yumuşak cilt yapısı gibi unsurlara cevap verebilen tıraş bıçağı seçmek kimi zaman karmaşık bir iştir. Bazı tıraş bıçakları hassas ciltler için tasarlanmış, bazı tıraş bıçakları ise sert ciltlere göre tasarlanmış olabilmektedir. İnsanlar günümüzde çok çeşitlilik arz eden tıraş bıçakları arasından kendi cilt yapısına göre tercihlerini kolayca yapmaktadır.

Tıraş Yöntemleri

Islak tıraş ve kuru tıraş olmak üzere iki metod vardır. Tıraş makinesi ile yapılan tıraşlar kuru tıraş olarak adlandırılmaktadır. Cildinde ipeksi yumuşaklık ve tazelik hissetmek isteyenler tıraş bıçağı kullanarak bunu yakalayabilmektedirler. Tıraş bıçağı ile yapılan bu tıraşlar da ıslak tıraş olarak isimlendirilir.

Islak tıraşlar kullan-at tıraş bıçakları veya tıraş başlığı takılabilen tıraş makineleri yardımıyla yapılır. Pürüzsüz ve sinekkaydı bir cilt için genellikle 1,2 veya daha fazla sayıda bıçak bulunduran başlıklar kullanılmaktadır.

İyi bir tıraş bıçağı şu özelliklere sahip olmalıdır:

Yeterince keskin ve ince yapılı olmalıdır.

Jilet yüzeyi kaliteli kaplama ile kaplanmış olmalıdır.

Çok bıçaklı tıraş başlıklarında bıçaklar arasındaki mesafe uygun olmalıdır.

Tıraş başlıkları üzerinde cildi tahriş etmeden germek için elastik yüzgeç ve cilt ile bıçak arası sürtünmeyi en aza indiren kayganlaştırıcı şerit olmalıdır.

Jiletlerin bulunduğu başlık ve elle tutulan sap kısmı ergonomik olmalıdır.