Kadınlarda Tıraş Bıçakları ve Kullanım Önerileri

Dünyada her 10 kadından nerdeyse 3 tanesi kadın tıraş bıçakları kullanmaktadır. Ülkemizde de tıraş bıçakları kullanımı kadınlar arasında çok yaygındır. Yaz kış fark etmeksizin kullanılan tıraş bıçakları özellikle acil durumlar için kurtarıcı bir kişisel bakım ürünüdür. Öncelikle yaz aylarında şort, etek, elbise giymek durumunda kalındığında ya da denize gidileceğinde kısacası acilen evden çıkılması gereken durumlarda bütün kadınlar tıraş bıçaklarına sarılır. En iyi uygulama şeklinde bahsedecek olursak;

Duş Almak

Hiç kuşkusuz kadınlar tıraş olmadan öncesinde duş almalıdır. Ilık su sayesinde tüyler ıslanır tıraş edilmesi kolaylaşır. Fakat duş alırken yarım saati geçmemek gerekir çünkü su vücutta hafif buruşukluğa neden olur. İsteğe bağlı olarak ciltte tıraştan önce tıraş olacak bölgelere yüksek nemli tıraş jeli uygulanabilir. Böylelikle tıraş bıçağı cildinizin üzerinde rahatça kayar.

Tıraş Bıçağı Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Tıraş bıçağı seçimi cildin tahriş olmasını önlemek için çok önemlidir. Kadın tıraş bıçakları diğer tıraş bıçaklarına göre daha yumuşaktır ve bu bir avantajdır. Ayrıca bir bıçağı birden fazla kullanmak cilde zarar verir bu nedenle bir tıraş bıçağını çoklu kez kullanmaktan kaçınılmalıdır. Yeni kadın tıraş bıçakları, daha yumuşak ve konforlu işlem sağlar, ciltte oluşabilecek kesik ya da tahrişi engeller. Yeni tıraş bıçaklarının bazılarında tıraş için entegre gel bariyerleri bulunmakta ve kullanımda avantaj sağlamaktadır.

Tıraş Bıçağı Nasıl Kullanılır?

Hafif ve yumuşak dokunuşlarla olabildiğince az baskı yaparak ve en uygun hissettiğiniz yönde uygulama yapılmalıdır. Özel bölge ve diğer hassas bölgelere uygulama işlemi yaparken birkaç kez jel sürülmelidir. Bacaklarda diz önü ve diz arkası bölgeleri tıraş etmek zor olduğu için oval kafası bulunan tıraş bıçakları ile bu gibi zor bölgeler en yüksek düzeyde manevra hareketleri sağlayarak uygulama işlemini kolaylaştırır.

İşlem sonunda vücudun uygulama yapılan bölgesini mutlaka güçlü bir nemlendirici yardımı ile nemlendirmek gerekmektedir. Nemlendirme sayesinde cilt pürüzsüz ve parlak bir görünüme kavuşur ve ciltte uygulama sonrası oluşan kuruluk ortadan kalkmış olur. Böylelikle kadın tıraş bıçaklarının sayesinde kısa sürede ortaya çıkardığı tertemiz bir cilt elde edilmiş olur.