En İyi Saç Maşası

Çoğu insan saçların arzu ettiği bazen dalgalı, bazen kıvırcık görünüm sağlayarak saçlarına hava katmak için saç maşası kullanmaktadır. Ama saç maşası kullanırken öncelikle dikkate alınması gereken ilk kural herkesin kendine özgü saç tipini bilmesidir. Kimi kalın telli kimi ince telli saçlara sahip olan kişilerin kullanacağı saç maşaları birbirinden farklıdır.

Saç tipine göre maşa seçimi ile hacimli, dolgun ve bukle bukle saçlar elde edilir. Bütün bunlara ek olarak bir de saçınızın dalgasını nasıl yapmak istediğiniz önemli bir belirleyicidir. Saç maşalarının kalınlığı 9mm ile 50mm arasında değişmektedir.

Her kalınlık farklı bir kıvrım üretmektedir. Ancak ilk kez saç maşası kullanacak kişiler genellikle 25mm çap kalınlığına sahip maşalar tercih etmelidir. Sıkı kıvrımlar elde etmek için çap kalınlığı dar maşalar tercih edilirken; gevşek kıvrımlar için çap kalınlığı geniş maşaları tercih edilir.

İnce Telli Saçlar

İnce telli, düz saçlara sahip olan kişiler maşa kullanırken çap kalınlığı daha dar maşalar (9mm-13mm) ile daha güzel şekil verebilirler. Elde edilen bu kıvırcık dalgalar gün boyu aynı şekilde kalmasa bile maşalı saç biçimli, dolgun ve hacimli görünür. Ayrıca sık bukleler oluşturmak için saçlar az alınarak maşa yapılması da saçı daha dolgun gösterir. Saç maşasında ince uçlu maşalar ile ince telli ve düz saçlara sahip kişiler perma yaptırmış gibi görünüm elde edilebilir.

Kalın Telli Saçlar

Maşa gibi değişik saça şekil verme işlemlerini koruyan kalın telli saçlara sahip kişiler daha geniş çağ kalınlığına sahip maşaları daha rahat kullanabilirler. Çünkü saç kıvrımları maşaya daha sıkı tutunur ve uzun süre kalıcı olur. Ancak maşa uygulamasından sonra daha kalıcı olması için sabitleyici sprey sıkılmalıdır.

Kısa Saçlar

Genellikle ince uçlu saç maşaları tercih etmesi gereken kişiler saç boyu omuz hizasında ve daha kısa olan kişilerdir. Bu boydaki saçta ince uçlu maşalar daha iyi şekillendirme yapar. Ayrıca 25 mm çap kalınlığındaki maşalar kısa saçlarda hacim vermek ve gevşek bukleler oluşturmak için kullanılabilir. Bu çap kalınlığına sahip maşalar kısa saç uygulamasında doğal bukleler oluşturur.