Ciltte Yaşlanmayı Nasıl Durdururuz?

Genç ve güzel görünen bir cilt için aslında genetik avantajlar büyük rol oynamaktadır. Ancak bunların dışında kalan ciltte yaşlanmayı durduracak bazı yöntemler bulunmaktadır. Yaşam koşullarında yapılacak ufak değişiklikler, günlük hayatın rutininin dışında yapılan küçük dokunuşlar yaşlanmanın cilt üzerindeki etkilerini de azaltabilmektedir. Bu noktada en büyük yardımcımız şüphesiz kişisel bakım ürünleri olacaktır.

Cilde Uygun Krem Kullanımı

Cilt yapımıza ve tipine uygun krem seçimi, hem uygulanacak cilt işlemlerinin doğru olmasında hem de alınan geri dönüşlerin daha olumlu olmasında etkilidir. Örneğin kuru bir cilde sahip iseniz, kuru ciltler için üretilen nem oranı yüksek yüzünüzdeki gerginlik hissini yok eden kremler tercih etmelisiniz. Arkadaşınız kullandığı ya da kokusunu beğendiğiniz bir krem aslında cilt tipinize uygun olmayabilmektedir. Bu durumda uzman bir dermatologdan yardım alabilirsiniz.

Düzenli Uyku

İyi bir gece uykusunun yerini hiçbir krem alamaz. Deliksiz ve kaliteli bir gece uykusu hem gözaltlarınızdaki torbaları azaltacak hem de renk değişimlerine karşı cilt kendi kendini iyileştirmiş olacaktır. Gündüz yapılan yarım saatlik şekerleme hem daha dingin bir vücuda hem de daha geç yaşlanmaya sebep olacaktır.

Cilt Bakımında Rutini Sağlamak

Düzenli yapılan cilt bakımları yaşlanmayı engelleyen en önemli unsurdur. Cilt bakımı, peeling ve diğer işlemlerin kesinlikle doktor kontrolü altında yapılması gerekmektedir. Doktorunuza danışarak belli bir rutinde (ayda bir ya da üç ayda bir) cilt bakımınızı yaptırabilirsiniz.

Ciltte sağlıklı ve genç bir görünüm için belirtilen konulara dikkat edilmesi gerekmektedir. Ufak ve düzenli dokunuşlarla genç bir görünüm yakalamak sanıldığı kadar zor bir uygulama da değildir.