Berberliğin Kökenlerine Şaşırtıcı Bir Bakış

Berber tarihi eski Mısır’a kadar uzanıyor. Arkeologlar M.Ö. 3500’lü yıllarda, jilet bıçaklarını gün yüzüne çıkardılar. Orta Çağ’da berberler sadece saç ve sakal kesmiyor, üzerine birçok da görev yükleniyordu. Mısır’da Berberler aynı zamanda dini rahipler olarak tanımlandı ve sayıların birden arttı. Bu durum, kötülüğün vücuda saçtan girebileceği ve saçları keserek çıkarılması gerektiği inancından doğdu. ‘Paranormal güçleri’ nedeniyle, berberler genellikle düğün ve vaftiz gibi dini törenler gerçekleştiriyorlardı.

Cerrah Berberler

Berberler ayrıca tıbbi ameliyatlar yaptılar. Diş çekme ve kırık kemikleri yerine oturtma gibi şeylerle tanındılar. Buna ek olarak, hastaların vücuttaki hastalıkların kanamaları için kesileceği “kan alma” olarak bilinen eski bir uygulama yaptılar. Bu süre zarfında “berber cerrahları” adını aldılar. Berberler, hizmetlerinin reklamını yapmak için hastaların kan kaselerini pencereye yerleştirecek kadar ileri gitti.

İlk Berber Okulu

İlk berber okulu 18. yüzyılın sonlarına kadar açılmadı. Hayatınızı tehdit eden prosedürleri uygulayan kişinin hiç eğitim almamış olan bir berber olduğunu hayal edebiliyor musunuz? Bugünkü berberlerden çok daha az bir eğitimle bir sakal kesebiliyor olmasına şaşırmazsınız ama ya dişinizi de çekebiliyorsa?

Sahip olduğu berber malzemeleri tarak ve makasın yanında bir de kerpeten!

Berber Direğinin Nereden Geldiğini Hiç Merak Ettiniz mi?

İnsanların bir saç kesimi, tıraş, diş çekme ve belki biraz kan alma için berberlerini ziyaret ettikleri Ortaçağ’da, 1307’de kanı pencereye yerleştirmek yasa dışı oldu. Bu nedenle, bu süre zarfında okuma yazma bilmemesi oldukça yaygın olduğundan, berberlerin ‘tıbbi’ hizmetlerinin reklamını yapmak için yeni bir yola ihtiyaçları vardı. Ve böylece, klasik berber direği doğdu. Kırmızı kan damlacıklarını, beyazın tıbbi bandajları temsil ettiğini ve mavinin oksijenlenmemiş kanı temsil ettiği söyleniyordu. Aşağı doğru sarmalın bile anlamı vardı, vücuttan aşağı doğru akarken aort kan akışını ifade ediyordu.

Günümüzde Gelinen Nokta

Neyse ki, günümüzde cerrahlar cerrah, berberler ise gerçekten berber ve hayati tehlikeler duymak yerine, stres attığımız yerler olmayı başarabilmişler. Bıyık parlatıcı, saç köpüğü, jöle, keratinli bakım kremi, sakal yağı gibi çeşitli kuaför malzemeleri ile kuşatılmış yerleri daha çok tercih ediyoruz. Artık sadece erkekler değil kadınların da berberlik alanına girmesiyle de endüstri de oldukça hareketlenmiş durumda, yeni teknolojiler ve teknikler gelişmeye devam ettikçe bizlerin de ilgisi artıyor.