Anneler Günü Nasıl Kutlanmaya Başladı

Anneler Günü GörseliDünyada neredeyse her gün özel bir gün olarak dünyanın farklı yerlerinde kutlanmakta olsa da hiç tartışmasız bunların en özeli Anneler Günüdür. Aile toplumumuzun temel yapı taşı ve onu ayakta tutan değer annelerimiz olduğu için; Türk toplumu olarak en değer verdiğimiz varlıklar annelerimize bir gün değil yanımızda olduğunu bildiğimiz her gün sevgiyle yaklaşmaktayız. Anneler Günü ise diğer sevgimizi gösterdiğimiz günlerden farklı olarak kitlesel bir şekilde onları mutlu etmemiz ve sevindirmemiz için bir fırsattır.

Anneler Günü, her yıl Mayıs ayının ikinci Pazar günü kutlanmakta ve bu sene de 13 Mayıs Pazar günü kutlanacaktır. Bu yazıyı okurken bir çoğumuzun aklında ise Anneler Günü nasıl ortaya çıktı ve kutlanmaya başladı sorusu mevcuttur.

Anneler Günü kutlaması bir çok yanlış bilginin aksine popüler kültürün etkisi ile son zamanlarda kutlanmaya başlanmış bir gelenek değildir, geçmişi Antik Yunan medeniyetine kadar uzanmakta olan Anneler Günü kutlamaları, Yunan mitolojisinde ki tanrıların annesi Rhea için düzenlenen anma günleri ve festivallere dayanmaktadır.

Anneler Günü GörseliAnneler Günü ile ilgili eski kaynaklarda bulunan diğer bilgilerden birisi ise 1800’lü yıllardan İngiltere’ye ait. İngiltere’de 1800’lü yıllarda İngiliz annelerinin anıldığı ve onlara sevgi gösterildiği Anneler Pazarı olarak bir gün kutlanmaktaydı. Bu anma ve kutlama günü bahar aylarında gerçekleşiyor ve hem baharın gelişi kutlanıyor hem de tabiatın anne gibi yeniden açılıp meyve vermesi sevinçle karşılanıyordu.

İngiltere’de yaşanan bu kutlamalardan sonra Amerika üzerinde bulunan İngiliz etkisi sebebiyle 1872 yılında Amerika’da günümüzdeki Anneler Günü gibi bir etkinlik gerçekleştirildi.

Julia Ward Howe isimli bir kadının organize ettiği bu gün o yıllarda Boston’da kutlanmaya başlandı ve zamana Amerika’nın bütün eyaletlerinde kutlanmaya başladı.

Anneler Günü‘nün günümüzdeki gibi toplumsal bir kitle hareketi olarak kutlanması ise yine 1 asır önceye dayanmakta, 1908 yılında Anna Jarvis adında bir kadının kendi annesini anmak için ortaya attığı bu fikir 1914 yılında resmi olarak tüm Amerika’da tanındı ve o günden itibaren Mayıs ayının ikinci Pazar günü Anneler Günü olarak kutlanmaktadır.

Tıraş Sepetim olarak biz de bu özel günde annelerimizi unutmadık ve çok özel hediyeler ve kampanyalar hazırladık. www.tirassepetim.com adresinden sürprizlerimize ulaşabilirsiniz.