2018 Erkek Sakal Modası

Kadınlar makyaj yapmaya ve bakıma ne kadar özen gösteriyorsa, sakalda erkeğin makyajıdır. Erkekler televizyon dizilerinde ya da filmlerinde sakallarına güzelce bakım yapmış ve şekil vermiş birilerini görünce acaba bende böyle kestirsem yakışır mı diye düşünebilir. Sakal bırakırken dikkat edilmesi gereken bir kaç nokta var; öncelikle bu noktalardan bahsederek yazımızın ısınma turlarına başlayalım, daha sonra nerede ne moda onları görelim.

Birinci nokta sakal bırakırken yüzünüzün şekli. Bunu açacak olursak çene şekliniz, yüzünüzün tombul, yuvarlak ya da uzun olması, dudak şekliniz, elmacık kemiklerinizin çıkıntılı olup olmaması.

Öncelikle sakal bırakmak sadece yüzünüzde kılların çıkması ve onların sağa sola saçılması anlamına gelmiyor, belli başlı sakal bakım ürünlerinden, sakal yağlarından ya da sakal bakım setlerinden kullanırsanız sakallarınızda olan değişikliğe inanamayacaksınız.

Tıraş Sepetim sakalsız erkekBen o kadar uğraşamam sakal çıkacaksa çıksın ya da ben zaten üşengeç biriyim diyorsanız, değmeyin benim keyfime diyorsanız. Her yüz şekline uygun olan bir model var ki o modeli de çok saygı değer aktör George Clooney kullanıyor 🙂

Eğer ki siz bir George Clooney iseniz sorun yok ama sakalım benim maskemdir, makyajımdır diyenlerdenseniz. Şimdi yüz hatlarınıza uygun en güzel sakal modellerini gösteriyoruz.

 

kare yüz sakallarıYüzünüze göre çeneniz biraz geniş kalıyorsa (ki bu sağlam bir iradenin göstergesidir) sakalınızı sadece çeneye yoğunlaştırmadan yanaklara doğru genişletmelisiniz, en az bir parmak kadar uzun olması yeterlidir. Daha fazla uzatmakta sizin kararınıza ve ayna karşınızda kendinizi ne kadar beğendiğinize bağlı olarak değişir.

Daha kare ve oval bir yüz şekline sahipseniz (bu sizin biraz balık etli olduğunuzu gösterir) yüzünüzün biraz daha uzun görünmesi için sakalınızı yanaklardan itibaren natural bir şekilde aşağı doğru uzatmanız iyi olacaktır. Ortalama 2 – 2,5 parmak uzatmak yeterli olacaktır. Eğer sakalınızı daha fazla uzatır ve ona göre saçınız da uzun olursa yüzünüz beklediğinizden daha uzun görünecektir.

kısa boylu erkek sakalıBenim vücudum boyum ortalama diyorsanız, daha minyon tipli erkekler için güzel bir sakal modeli var. Bu sakal modelinde sakallarınızı daha kısa bırakacak ve saçları uzatacaksınız, hem yüzünüz uzayacak hem de uzun saçlara vereceğiniz ahenkle boyunuz daha uzun görünecektir.

Tabi bu sakal modelini yaparken yüz hatlarınıza göre şekil vermeyi unutmayın. Küçük bir çeneniz varsa ona göre sakalı çenenize biraz daha yaymalısınız. Ayrıca kullanacağınız aksesuarları da yüz şeklinize göre seçmenizde fayda var, minyon tipli erkek daha ince gözlükler kullanmayı tercih etmeli ve yüzünde fazla yer kaplamasını önlemeli.

 

hugh jackman sakal modeliSıradan devam edecek olursak, daha yuvarlak ve kare yüz şekilleri için neredeyse hepimizin bildiği Hugh Jackman’ın tarzı çok olası bir modeldir. Bazılarımız bunu Kurt Adam modeli olarak bilsek bile berberinizin vereceği güzel bir şekil ve saç tasarımınızla beraber size yakışacak güzel bir modele dönüştürebilir.

keller için sakal modeliŞu dakikaya kadar gözümüz daha aşina olduğu için genelde ünlülerden örnek verdik ama bu saç ve sakal modelleri onlar ünlü olduğu için güzel durmuyor yüz ve saç tipi uygun olan herkeste güzel durabilir.

Saç tipi uygun derken her erkeğin saçı bu tarz sakalları kaldıramayabilir ve uyumsuz bir sakala dönüşebilir. Peki saçsız erkekler nasıl bir model yapmalı?

Faullerden sıfıra doğru gibi doğal bir şekilde sakala uyum sağlaması gerekir, eğer ki çeneden uzatmayı düşünüyorsanız, yanaklardan çeneye doğru natural bir şekilde uzatmayı deneyebilirsiniz.

Peki bu kadar sakal modelinden bahsettik fakat bu sakalların bakımını nasıl yapacağız diye düşünüyorsanız size harika bir haberimiz var! Öncelikle George Clooney gibi olacağım diyenler için Cantu markasının Tıraş Öncesi Arındırıcı Temizleyici Scrub ürününü kullanabilir ve Wilkinson Sword Tıraş Bıçakları ile rahatça tıraş olabilirsiniz, sakal bırakacağım diyenler ise kesinlikle sakal yağı ile bakım yapmalısınız, Cantu markasının harika bir Sakal Yağı ürünü var kullanınca kesinlikle bu ürünü iyi ki almışım diyeceksiniz.

Sakal modellerinden bazılarını sırasıyla sizlerle paylaşmaya çalıştık. Yıl içerisinde yeni moda akımları ile beraber farklı modellerde gelecektir. Onları da sizinle ilerleyen dönemlerde paylaşacağız.

Tavsiye ettiğimiz harika ürünlere ulaşmak için Tıklayın!