Günümüzde Doğal olan Kozmetik Ürünlere Merak!

Yiyecek ve giyeceklerden sonra doğallık trendi kozmetikleri de sardı. Peki hangisi gerçekten doğal?

Tüm kozmetik ürünlerde cildimize zarar vermeyecek ya da en zararsız ürünleri tercih etmekteyiz. Bu nedenle geldiğimiz noktada bizlerde doğallığa hasretiz. Bu nedenle ilk tercihlerimiz hep doğal yemek, içmek yada giymek.

İş bakıma gelince neden doğal değil sorusu aklımıza gelmektedir? İşte sorumuzun cevabı;

Eski çağlarda da aslında bakım yapmanın insanlık hayatının bir parçası olduğunu yapılan araştırmalarda gösterildi. Yunanca ‘Cosmos ‘ süs, güzelleştirme, çeki düzen verme anlamına gelen kozmetik, ozamanlardada hayatın pir parçasıydı.

Bunlara örnek verecek olursak, MÖ 1400’lerde yaşamış olan Mısır Kraliçesi Nefertiti’nin yaşadığı dönemin kozmetik uzmanı olduğu ve Mısır Kraliçesi Kleopatra’nın ise güzelliğini kendi yaptığı kozmetiklere borçlu olduğu da tarihte yerini almıştır. Çinliler ise Kozmetiği asaletin simgesi olarak görmüş ve Çin kadınları Soyluluk seviyesine göre yüzlerini altından gümüşe kadar farklı tonlarda boyamışlardır. Hatta 2007’de mezarı bulunan Mısır Kraliçesi Hatshepsut’un 3 bin 500 yıllık kremi incelenmiştir. 18. yüzyıl Avrupa’sında ise özellikle de her iki cinsin tamamen yapay bir görünüme ulaşmaya çalıştıkları İngiltere ve Fransa’da meydana gelmiştir.

Günümüzde ise sanayinin gelişmesiyle bin bir çeşit kozmetik ürünleri bulunmaktadır. Tabi bunlarla beraber kimyasallarda. Herkesin de bildiği gibi kozmetik ürünlerde en önemli sorun kimyasal maddeler.

En büyük kanılar ise deodorant,roll on ve spreylerin içerisinde bulunan ter önleyici kimyasallar. Yani alüminyumun neden olabileceği tehlikeler. Yada cilt kremlerinde bilinmeyen markaların tercih edilmesi ve içerisindeki kimyasallar.

 

Şimdilerde ise doğal ürünlere ilgi hayli artmakta. Örneğin ingilterenin 1 numaralı deodorant markası olan Rock Face!

RockFace-Active-Body-Spray-1-300x300Doğallık için Rock Face, Hypo Allergenic Anti-Perspirant Deodorant 150ML ürününü üretmiştir. En önemli özelliği Paraben, mikro tanecikler, lanolin ve sls içermemesi. Bu ürün parfümsüz olup hassas ciltlerin tahriş olmasını engeller ve 48 saate kadar koruma sağlar.

 

 

 

 

Bir diğer doğallık ürünü ise Amerika Birleşik Devletlerinden gelmektedir.  Bodycology!

images

 

images (1)

 

 

 

 

 

 

 

Bodycology ürünlerinin çok çeşitli ve doğal, hem spreyleri hem de kremleri bulunmaktadır. Bunlara örnek olarak,

scarlet-kiss-vucut-kremi-27489-49-O

 

Scarlet Kiss Vücut Kremi;

Nar, ılık vanilya ve sulu şeftalinin baş döndüren zengin kokusunu barındırmaktadır.

Shea, kakao ve jojoba’nın zengin yağ özlerinden gelen formülüyle hazırlanmıştır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

velvet-plum-vucut-kremi-27491-49-O

 

 

Velvet Plum Vücut Kremi;

Islak bir harman olan menekşe lifleri, erik çiçeği ve tatlı yasemin çiçeği kokularıyla kadifemsi bir yumuşaklığa sahiptir.

Shea, kakao ve jojoba’nın zengin yağ özlerinden gelen formülüyle hazırlanmıştır.

 

 

 

 

 

 

 

pretty-in-paris-vucut-kremi-27496-48-O

 

Pretty in Paris Vücut Kremi; İç gıdıklayıcı bir buket olan Fransız yasemini, mandalina ve ılık vanilyakokusunu barındırmaktadır.

Shea, kakao ve jojoba’nın zengin yağ özlerinden gelen formülüyle hazırlanmıştır.

 

 

 

 

 

Bu ürünleri güvenle kullanabilir, cildinizi koruyabilirsiniz. İşte doğallığın günümüzdeki önemi…