Dünyanın En Kurak Yeri Atacama Çölünde Cildinizi Nasıl Nemli Tutarsınız

Atacama Çölü Çölün Eli Heykeliİlk okuldan beri coğrafya derslerinde bize öğretildiği üzere dünyanın en kurak yeri Atacama Çölü’dür. Atacama Çölü’nün bazı bölümlerine neredeyse 400 yıldır bir damla yağmur damlası gelmemiş, bazı yerlerinin ise yağmurla arası daha iyi neredeyse 1-2 haftada bir yağmur yağmakta. Bu çöle gitmek istiyorsanız Şili’nin San Pedro de Atacama kentine gitmeniz oradan da Atacama çölüne geçmeniz gerekiyor.

Ay Vadisi Atacama ÇölüGünümüzden yaklaşık 30-35 sene öncesine kadar sadece çöl yerlilerinin yaşadığı Atacama çölü, internetin yayılması ve insanların yeni tecrübeler edinmek için sınırların ötesine gitme isteğiyle beraber bugün bir çok turizm şirketinin gözde merkezi oldu. Haliyle bölgede bir çok yeni otel ve restoranda kuruldu ve insanlara hizmet etmeye başladı. Şehir içerisinde fazla gezecek yeriniz bulunmamakta fakat yine de şehri de biraz gezeyim derseniz, San Pedro Kilisesi sizin için uygun olacaktır, bunun yanında şehrin içerisinde binaların bir çoğu kızıl renkte olduğu için fotoğraf tutkunları için çok güzel görüntüler sağlayacaktır.

Nasa Atacama Çölünde Uzay DenemesiŞehirden çıktınız ve hadi kurak çöle adım atalım derseniz; Ay Vadisi ve Ölüm Vadisi ilk durağınız olmalı. Ay Vadisinin ismi nereden geliyor diye düşünüyorsanız, aslında çok fazla altında bir şeyler aramanıza gerek, vadinin coğrafi yapısı ve yer şekilleri ayın yüzeyine benzediği için bu ismi almış. Hatta size bir bonus bilgi verelim; Nasa, uzaya göndereceği araçların ilk denemelerini dünya üzerinde sadece Atacama Çölünde yapmaktadır. Buradaki coğrafi koşullara göre iyi çalışmayan araçlar uzaya gönderilmiyor ve tekrar daha uygun hale getirilmesi için çalışılıyor.

Atacama Çölünde Güneşin Batışıİşin romantik kısmına gelecek olursak eğer 🙂 güneşin batışını sevgilimle izleyeyim ve güzel dakikalar yaşayalım istiyorum diyorsanız Ay Vadisi tam size göre bir yer. Cordillera del Sal adındaki sıradağlara yansıyan güneş ışıkları etrafınızı kırmızının her tonuyla kaplayacak ve ütopik bir zamanda yaşarcasına harika bir deneyim yaşayacaksınız.

 

Atacama Çölü ŞiliGüzel ismiyle Ay Vadisi’nden bahsettik, bir de Ölüm Vadisi’nden bahsedelim. Ölüm Vadisi ismi sizi korkutmasın, Ay Vadisi güzellikler Ölüm Vadisi içinde kötü ruhları barındıran bir yer değil, Ölüm Vadisi’de Ay Vadisi gibi yüzeye sahip olan bir yer. Fakat ismi verilirken yer şekilleri Mars’ın yüzeyine benzediği için ismini Valle de la Marte (Mars Vadisi) adı verilecekken, siz deyin dil sürçmesi biz diyelim yanlış anlaşılma Marte kelimesi Muerte (Ölüm) olarak anlaşılmış ve vadinin adı Ölüm Vadisi olarak kalmış. Yani yanınıza bol bol suyunuzu ve güneşten korunmak için gerekenleri aldıktan sonra öyle korka korka gideceğiniz bir yer değil. Yüzeyinden bahsetmişken coğrafi şekilleri Mars yüzeyine benzediğinden dolayı girinti ve çıkıntısı oldukça bol olan ilginç bir yer yüzü şekline sahiptir.

Atacama Çölü Tatio GayzeriSon olarak Atacama çölüne kadar gidip o kadar mesafeden sonra kesinlikle görmenizi tavsiye edeceğimiz bir yer de Tatio Gayzerleri olacaktır. Aktif gayzer sayısı 80 olduğu için dünyanın en büyük gayzer yapısı olarak bilinmekte ve sadece gayzerleri için bile bir çok insan ziyaret ediyor. Tatio Gayzerlerinde gezi saatleri gayzerlerin su püskürtme saatlerine göre ayarlandığı için özellikle sabahları güneş doğmadan önce tura çıkılması tavsiye ediliyor. Tabii ki sabah güneş doğmadan önce yola çıkacaksınız çöl iklimini bir daha hatırlayıp kalın giyinmek gerekir. Tabii bu kalın giyecekleri güneş çıktığında saklayacağımız bir aracı da hazırda tutmamız gerekir. Ayrıca bu turla alakalı son bir güzel bilgi olarak, gayzerleri gördük fotoğrafı çektik bu kadar mı? diye soranlar için. Bu kadar değil tabii ki gayzerlerin fotoğrafını çektikten sonra hava sıcaklığı eksi derecelerde seyrederken siz termal havuzlarda sıcak suların içerisinde yüzebilirsiniz.

Peki bütün bunları yaparken cildimize nasıl bakmamız gerekiyor, geceleri donup gündüzleri yanarken cilt buna dayanır mı? Tabii ki dayanmaz ve takviye yapmanız gerekir; Bodycology ve Body Fantasies markalarının harika vücut losyonlarından kesinlikle yanınızda olması gerekir. O kadar çöl gezeceksiniz kendinize dikkat edin 🙂

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir